شهر میمه

قتي از ارتفاعات شمالي شهر ، به شهر "ميمه" مي نگريم ، چنين به نظر مي رسد که شهر، در ميان باغ بزرگي قرار دارد . چند گنبد بزرگ فيروزه اي در تابش خورشيد مي درخشند و رو به شمال جلوه مي فروشند . شهر "ميمه" يکي از شهرهاي نادر ايران است که حاصل تطابق معماري سنتي با نيازهاي زندگي مادي مردم است  .  🌱 @rajidelijan 🌱
شهر "ميمه" و روستاهاي جلگه اي آن به لحاظ موقعيت ويژه اي که دارند همواره در طول تاريخ مورد توجه بوده است . از مهمترين ويژگيهاي اين منطقه مي توان ،  قرار گرفتن در مسير جاده مرکزي ايران ، جاده ارتباطي جنوب به شمال کشور ، داشتن معادن فراوان ، داشتن بزرگترين مجتمع سنگ تزئيني کشور(معادن لايبيد)، داشتن بزرگترين معادن طلاي کشور(معادن طلاي موته) و تنها کارخانه تغليظ و استحصال طلا در خاورميانه ، داشتن معادن گوناگون کاني هاي معدني و صنعتي ، ترکيب مناسب خاک به سبب اختلاط رسوبات کوهستاني با ته نشست هاي دشتي ، داشتن آب و هواي متعدل و خنک در تابستان و بهار ، محل دسترسي به نقاط شمالي و جنوبي کوير و مناطق حاشيه کوير مرکزي ايران ، دور بودن از کمربند زلزله ، داشتن ويژگيهاي نژادي که بدست آورده هاي طبيعت متکي است ، محدوديت وسعت مکاني و تنوع طبيعي ، وجود ترکيبي مناسب و امکانات طبيعي براي اجرا کشت هاي متنوع ، دور بودن از همجواري قوميت هاي مختلف ، يکسان بودن آئين و مراسم مذهبي ، داشتن استعدادهاي فراوان صنعتي و کشاورزي ، داشتن فرهنگي غني علمي و سنتي ، مذهبي و اجتماعي ، سابقه قدمت تاريخي حدود چند هزار ساله ، همچنين دارا بودن آثار باستاني و ديدني پرارزش نظير يکي از شگفت انگيزترين قنات هاي جهان ، وجود چشم اندازهاي طبيعي زيبا و نادر ، وجود صنعت پرشکوه فرشهاي دست بافت که نمايشگر قدرت و اعتبار هنرمندان محلي است و ابتکار و خلاقيتهاي آنها بر سينه تاريخ ثبت است و دراکثر موزه هاي مشهور جهان در کنار تابلوهاي پرآوازه نقاشي ، فرش هاي اعجاب انگيز پر از شگفتي ايراني از جمله فرشهاي نقش زيبا و هنرمندانه جوشقان دستبافت زنان سخت کوش ميمه را مي بينيم . 🌱 @rajidelijan 🌱
اين زيبائيها و نعمات خدادادي همگي در خلق و ابداع اين محيط ويژه نقش دارند و در صورتي که به اين منطقه زيبا توجه و لطفي شود، اين منطقه مي تواند يکي از نقاط مهم در فلات مرکزي ايران باشد که الگوئي زيبا و ديدني و مکان و تفريحي و علمي ، براي کشور و مرکزي براي جذب توريست باشد .
قومي که درناحيه مرکزي ايران پراکنده شده اند درکتب تاريخي به همين نام يعني قوم ناحيه مرکزي خوانده مي شوند . ناحيه مرکزي ، ناحيه نسبتاً وسيعي است که در اطراف رشته کوه کرکس و به ويژه در قسمت غربي آن و در حاشيه کوير مرکزي ايران واقع است . در شمال از شهرستان دليجان گرفته تا جنوب به يزد و نواحي اطراف آن منتهي مي شود . گر چه مهاجران غربي جلگه فعلي ايران با افراد ناحيه مرکزي مشترکات بسياري دارند ولي روشن است که از همان نخست مسيرهاي مهاجرت اين قوم تازه وارد در کنار رشته کوههاي بزرگ و نسبتاً بزرگ از هم فاصله گرفته و پراکنده شده و از استان کردستان ، کرمانشاه ، لرستان ، ايلام تا نواحي چهارمحال و بختياري سکنا گزيده اند .
ناحيه مرکزي ، شامل شهرها و روستاهاي متعددي مي شود که از شمال به جنوب مي توان از نواحي زير نام برد : 🌱 @rajidelijan 🌱
شهرستان دليجان ، روستاهاي قالهر ، جاسب ، ويدوجا ، ويدوج ، نراق ، ازوار ، برزک ، تجره ، پنداس ، ورکان ، آزران ، آرنجن ، ميمه ، جوشقان قالي ، کامو ، کلوخ ، قهرورد ، گلستانه ، کج گون ، وزوان ، رباط آغا کمال ، چغاده ، مراوند ، حمزاوه ، ازون ، زياد آباد ، ونداده ، ابيانه ، الزگ ، جوينان ، چوکان بعضي روستاهاي گز و برخوار ، جوشقان ورزنه ، نائين ، ورزنه گاو خوني ، اژيه ، بافران ، زواره ، مهاباد ، بادرود ، کوهپايه ، اردکان ،  اردستان ، نطنز و روستاهاي تابعه .
زبان مردم تمام اين مناطق و زردشتيان استان يزد ريشه مشترک دارد و از زبان اوستائي و فارسي باستان نشات گرفته است . در گذشته منطقه اي که اکنون "ميمه" ناميده مي شود - در فلات مرکزي ايران ، بين استان اصفهان و استان مرکزي - چون در دامنه شرقي کوههاي زاگرس و دامنه غربي رشته کوه کرکس قرار داشت ناحيه آب خيز و جلگه حاصلخيزي بوده و در بسياري از نقاط اين منطقه بخصوص در قسمت شرق آن رودها و چشمه هاي بسياري جاري بوده است  نظير چشمه کامو ، چشمه بزرگ جوشقان قالي ، چشمه هاي حمزاوه ، ابيانه و غيره که هم اکنون نيز بعضي از آنها در مناطق کوهستاني نظير چشمه کامو جاري است .
در گذشته سطح ايستايي آبهاي زيرزميني در دشت ميمه در بعضي نقاط آنقدر سطحي و بالا بود که کودکان با کندن خاک زمين که براي تفريح و بازي انجام مي شد چشمه مي يافتند و در عالم کودکانه خود مالک مي شدند و اين يکي از بازيهاي مرسوم و موجود اين منطقه بشمار مي رفت .
منبع : سایت شهرداری میمه


صفحــه اصلی | معرفی زبان | شوغات دلیجان | ارتبــاط با ما

بازدید این هفته : 192
بازدید هفته گذشته: 78
بازدید تا کنون: 19353

ورود به سایت
| طراحی و اجرا شرکت فناوری اطلاعات فراداده |