شهر بادرود

#بادرود یکی از شهرهای تاریخی و زیارتی ایران است که در مرکز جغرافیائی کشور عزیزمان قرار گرفته است. شهر بادرود از توابع استان اصفهان است. این شهر با طول‌‏‎ شرقي‌ ۵۲‏‎ درجه‌‏‎ و ۲‏‎ دقيقه‌‏‎ و عرض شمالي ۳۳‏‎ درجه و ۴۱ دقيقه‌‏‎ در شمال استان اصفهان در۳۰ كيلومتري‌ شمال نطنز ۶۰ كيلومتري شرق كاشان و ۵۵ كيلومتري جنوب غربي اردستان و در كنار جاده ي ترانزيت تهران – جنوب واقع شده است. جمعیت شهر بادرود در حدود ۱۵۵۰۰ نفر است که با روستاهای اطراف آن ۲۶۰۰۰ نفر می‌شود.  راه آهن سراسری هم از این شهر میگذرد و همچنین بادرود جزء سه راه ریلی مهم کشور تلقی میگردد. ارتفاع اين شهر از سطح دريا ۹۹۵ متر است و بهار از زيباترين و خوش آب و هوا ترين فصلهاي اين‌‏‎ شهر به شمار مي آيد. آستان مقدس آقاعلی عباس و شاهزاده محمد(ع) از فرزندان بلافصل امام موسی ابن جعفر در بادرود قرار دارد. این زیارتگاه هرساله پذیرای بیش از سه میلیون مسافر و زائر از سراسر کشور است.  انار نادری بادرود یکی از ۵ رقم انار معروف کشور است که هرساله نزدیک به ۷۰% انار این شهر به کشورهای خارجی صادر می گردد. برپائی جشنواره ملی انار در نیمه آبان هرسال نشان از معروفیت انار بادرود را داراست.  طالبی آقاعلی عباس که در بازارهای داخلی معروف است از خاک حاصلخیز این سرزمین به عمل می آید. طالبی بادرود از شیرینی وحلاوت بی نظیری برخوردار است.

 انار نادری بادرود یکی از ۵ رقم انار معروف کشور است که هر ساله نزدیک به ۷۰% انار این شهر به کشورهای خارجی صادر می شود .برپائی جشنواره ملی انار در نیمه آبان هر سال نشان از معروفیت انار بادرود را داراست.
بادرود دارای آب و هوای معتدلی است.

*** وجه تسميه بادرود با نقل روايات مختلف

ـ وجود تمّدن عظيم و كهن چون تپه تاريخي سياه بوم (سايت اريسمان )و تپه ابوذر در منطقه بادرود، مربوط به هزاره پنجم قبل از ميلاد و آثار مدفون شده در زير شنهاي روان در اطراف امامزاده آقاعلي عباس (ع) ـ كه قابل كنكاش است ـ ، حاكي از قدمت بلند اين منطقه دارد .

ـ ورود دو امامزاده عظيم الشان ( آقاعلي عباس و محمد(ع)) در سالهاي 201 ،203 ( ؟ ) طبق مدارك موجود به شهر بادرود و ماندن 40 شبانه روز در قلعه گبري بادافشان (بادرود) ، نشانگر قدمت و تمدن اين منطقه دانسته اند ودر اثر به جا مانده ، نام اين منطقه را « باد ، بادافشان »گفته است و تنها اثري كه به نام« باد افشان» اشاره كرده است كتاب سفر نامه صفا السلطنه «تحفه الفقرا» است واين چنين مي نويسد: «قرية «باد» كه اسم اصلي آن «باد افشان» است و از قرار مذكور شهري بوده كه چهار فرسخ طول و عرض آن بوده است.... . جهت اطلاع بيشتر به پايان نامه جغرافيايي تاريخي نطنز مراجعه شود. «منابع داخل کتاب»

همچنين در كتاب اعلاق النفیسه از ابن رسته (290 هـ ق) منازل جاده اصفهان تا ري را بدين گونه برشمرده است: «اصفهان،برخوار، رباط وز، طرق، اصفاهه، دكان، باد، ابروز، نوش آباد، ورازبان، مقطعه، قادس، دزاه و ري » با عنايت به اين مطلب به احتمال يقين مسير امام رضا (ع) از اصفهان به  نيشابور و آنگاه به مشهد الرضا ،از مسير اصفهان ـ ري بوده است. بنابرين وقتي ابن رسته در سال 290 (هـ ق) يعني 90 سال بعد از شهادت امام رضا (ع)، مسير اصفهان ـ ري را مطرح مي كند به احتمال قوي آن امام همام نيز از اين مسير گذشته است و امروز نيز مكاني به نام« قدمگاه علي» در نطنز موجود است كه طبق گفته ها، آن امام (ع) در اين مكان توقفي داشته است و درخت چناري را غرس نموده است به اين دليل مي توان حدس زد كه امامزادگان آقاعلي عباس و محمد (ع) نيز وقتي مي خواستند به برادر خود ، امام رضا (ع) بپيوندند از اين مسير گذشته اند و به همين خاطر شهادت آن دو امامزاده در اين منطقه رخ داده است.

ـ گويش ( زبان محلي) بادي ـ كه در جاي خود به بحث مي نشينيم ـ ريشه در اولين و سالمترين زبانهاي دري فارسي دارد كه خوشبختانه تا به حال سالم مانده است و نشانگر قدمت منطقه و جز شاخه هاي زبان راجي قديم دانسته­ اند..

ـ بعضي معتقدند كه واژه «باد»، از نظر دستوري صيغه دعايي است كه در اصل «بواد» بوده است و دلالت بر پايندگي و جاودانگي منطقه است و اگر مي بينيم كه پسوندِ فاميلِ اكثر مردم واژه بادي است دليل پايندگي و جاودانگي است .و به نوعي ثنا ودعا را بدنبال دارد.

ـ بعضي اعتقاد دارند كه واژه «باد» از نام دوم از هشت گنج خسرو پرويز اخذ شده است  از آنجايي كه مردم منطقه از آقايي و سروري خاصي برخوردارندهمانند گنج پايداري هستندكه محفوظ مانده اند.

ـ بعضي ديگر اعتقاد دارندكه انتساب واژه «باد»برمنطقه دليل غرور و سروري مردم است واين غرور موجب شده است تا امروز ملّيت و اصالت خويش را حفظ نمايند.

نقل از سایت #شهرداری_بادرود  
مقاله ای از  #حسین_نقدی_بادی
صفحــه اصلی | معرفی زبان | شوغات دلیجان | ارتبــاط با ما

بازدید این هفته : 203
بازدید هفته گذشته: 78
بازدید تا کنون: 19364

ورود به سایت
| طراحی و اجرا شرکت فناوری اطلاعات فراداده |