علی اصغر اسماعیلی

به نام‌خدای هنر آفرین
برو کآفریده هنر ، آفرین


آنچه از پیشینیان شنیدم دلیجان همیشه با نوای خوشی در موسیقی کوی و برزنش آهنگین بوده است.. از حسن خان نکیسا و ناصر بیگی( هم عصران درویش خان و مرحوم تاج) تا مرحوم استاد علی جعفری و برادرانش..

اما این نواهای خوش هیچگاه بصورت جدی مورد توجه قرار نگرفت تا اواخر دهه شصت  که جوانی نیکو سرشت در سالن کوچک کتابخانه عمومی دلیجان بر روی صحنه رفت و با چند جوان  دیگرنغمه هایی زیبا نواختند و پرداختند.
عملا "علی اصغر اسماعیلی" اولین کنسرت هدفمند و منظم موسیقی سنتی را در دلیجان برگزار کرد..
اسماعیلی که در سال ۱۳۴۲ پا به عرصه وجود نهاد با اندک امکانات  از سال ۱۳۶۸ نزد استاد مطرح موسیقی سید احمد حلی مدرس آواز در رادیو رفته و به یادگیری ردیفهای موسیقی اصیل ایرانی پرداخت.

صدای موروثی او  به هنر آوازخوانی مزین گشت و در طول سالیان دراز تا اکنون  گرمای نفسش آرام جان دوستداران  موسیقی سنتی در کنسرتهای متعدد دلیجان و اراک بوده و می باشد.

اسماعیلی به توصیه استادش ، همتی نو گماشت و از سال ۱۳۷۳ به تدریس آواز مشغول شد.
واحد موسیقی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دلیجان از سال ۱۳۷۸ نام اسماعیلی را به عنوان مسوولی زحمتکش و دلسوز بر خود دارد .
سبک آواز خوانی او از سبکهای منحصر بفردی است که کمتر استادی از آن باقی مانده و به همین دلیل او را بعنوان بازمانده این سبک زیبا و کهن اکثر اهالی موسیقی کشور میشناسند.

وی در چندین جشنواره استانی دارای عنوان  بوده و با گروههای متعددی به اجرای آواز پرداخته که گروه موسیقی عشاق اکنون با ایشان نفس میکشدو زمزمه می کند..
داوری اولین جشنواره استانی آوای ایرانی به همراه امیر هوشنگ ابراهیمی و سجاد عبدالمحمدی به وی سپرده شد و حالیه نیز در شورای موسیقی دلیجان فعالیت دارد..

به یاد می آورم در سال ۷۸ که با گروه بیداد به اتفاق برنامه اجرا میکردیم ، در بین دو قطعه از قبل تمرین شده در مایه دشتی بداهه شعری از شاعر توانمند و گمنام دلیجانی غریب رضا بیگی را خواند که بعدا به  نام "باهار جوانی" در استودیو صدا و سیما ضبط شد و به کرات به عنوان یک ترانه شاخص فولکور از تلویزیون ملی پخش شد..
دو تصنیف دیگر به نامهای"قوا سوزه" و "موقع گل" به زبان شیرین راجی و به صورت دوخوانی با حمیدرضا اسماعیلی ،‌ یادگار وی برای شهر و زبانش می باشد..

دمش گرم و سرش خوش باد

به قلم #کورش_فتاحی
صفحــه اصلی | معرفی زبان | شوغات دلیجان | ارتبــاط با ما

بازدید این هفته : 71
بازدید هفته گذشته: 139
بازدید تا کنون: 18925

ورود به سایت
| طراحی و اجرا شرکت فناوری اطلاعات فراداده |