گزارش جشن سال 94


مراسم آش اسفندی در آستانه دومین سال برگزاری 
مسئول روابط عمومی شهرداری از برگزاری دومین مراسم سنتی آش اسفندی خبرداد 
به گزارش روبط عمومی ، بهزاد نجفی مسئول روابط عمومی شهرداری از برگزاری دومین مراسم سنتی آش اسفندی خبرداد و گفت: یکی از رسالت‌های این شهرداری در حوزه میراث فرهنگی به‌ویژه مردم‌شناسی، معرفی آداب‌ورسوم، فرهنگ، باور و اعتقادات مردم دلیجان است، که  متأسفانه برخی از سنن قدیمی مردم دلیجان  به فراموشی سپرده‌شده و مهجور واقع‌شده‌اند که احیاء و بازآفرینی آن‌ها یکی از وظایف مهم شهرداری است .
نجفی با اشاره به اینکه داشته‌های فرهنگی و سنتی مردم دلیجان نشان از اصالت آن‌ها است، بیان داشت: این داشته‌ها ابتدا باید به خود دلیجانی ها و سپس به ایرانی‌ها معرفی شود.
 وی با بیان اینکه  هنگامی که صحبت از میراث فرهنگی به میان می‌آید، آنچه که بیشتر افراد به آن می‌اندیشند، ساختمان‌ها و اماکن تاریخی است .برخی هم اشیاء تاریخی، کتاب‌های خطی، لباس‌های محلی و میراث ناملموس را به این فهرست می‌افزایند. اما یکی از نمودهای ارزشمند میراث فرهنگی که جایگاه ویژه‌ای نزد همه ملت‌ها دارد ولی کمتر به آن پرداخته می‌شود خوراک های محلی یا سنتی هستند. 
وی افزود هنگام پخت، روش پخت، ترکیبات، نحوه مصرف، آداب و باورهای مربوط به هر غذای محلی، نکاتی هستند که در راستای حفظ آنها قابل توجه هستند. بنابراین غذاهای محلی می‌توانند و باید در شمار میراث ارزشمند فرهنگی مردم و حتی از جاذبه‌های گردشگری یک منطقه به شمار آیندکه  متأسفانه چون کمتر به این موارد پرداخته شده است، در گذر زندگی شهری و تغییر آداب و رسوم و ذائقه مردم، بسیاری از غذاهای محلی ما فراموش شده‌اند و جای خود را به غذاهای فرنگی داده‌اند.
مسئول روابط عمومی شهرداری در خصوص اهداف برگزاری این مراسم نیز بيان كرد: معرفی و شناساندن سنت شهر دلیجان به عموم مردم به ویژه نسل جوان، تلاش برای حفظ و احیای سنت های محلی دلیجان در میان مردم به عنوان بخشی از میراث معنوی ایرانی، ایجاد یک رویداد جدید با محوریت معرفی ویژگی‌های فرهنگی سنت دلیجانی  شامل خوراک‌های سنتی، آئین‌ها، بازی‌های بومی، صنایع دستی و ... به عموم مردم به عنوان بخشی از پتانسیل‌ها و آئین شهر دلیجان از جمله اهداف برگزاری این مراسم است.
نجفی در پایان تصريح كرد: تلاش شده است تا مقدمات و الزامات لازم برای ثبت این مراسم در لیست  میراث فرهنگی  کشور به سرانجام  برسد.


صفحــه اصلی | معرفی زبان | شوغات دلیجان | ارتبــاط با ما

بازدید این هفته : 64
بازدید هفته گذشته: 139
بازدید تا کنون: 18918

ورود به سایت
| طراحی و اجرا شرکت فناوری اطلاعات فراداده |